„Jesteście nienormalni” – takie słowa słyszeliśmy niemal od każdego, kto pytał o nasz sposób podróżowania po Nowej Zelandii. Dlaczego? W ciągu 19 dni udało nam się zobaczyć i doświadczyć o wiele więcej niż większości osób w 2-3 miesiące. Zacznijmy jednak od początku.

W 2013 roku, podczas naszego pobytu w Australii, postanowiliśmy wyskoczyć na 3 dni do Nowej Zelandii. Kiedy pierwszy raz ujrzeliśmy soczysto zielone wzgórza usiane malutkimi puchatymi owieczkami trafiła nas strzała amora. Zakochaliśmy się w tych widokach od pierwszego wejrzenia. Obiecaliśmy sobie, że pewnego dnia wrócimy na dłużej.

Dwa lata później natknęliśmy się na promocyjne bilety do Nowej Zelandii. Nie zastanawiając się nawet przez chwilę, zarezerwowaliśmy dwa na kwiecień 2016 roku.

Przygotowania zaczęliśmy od stworzenia listy miejsc, które chcieliśmy odwiedzić i rzeczy, jakich chcieliśmy doświadczyć. Biorąc pod uwagę nasz budżet i odległości między miejscami, udało nam się nieco zawęzić tę listę, jednak ciągle wydawała się ona niemożliwa do zrealizowania. Analizowaliśmy nasze plany wiele razy, aż w końcu doszliśmy do wniosku, że nie jesteśmy w stanie zrezygnować z nawet jednej wymarzonej rzeczy. Przecież nie będziemy wracać do Nowej Zelandii co roku. Nie było szans, żeby cokolwiek odpuścić. Musieliśmy zrobić wszystko, aby spełnić nasze marzenia.

W tym celu, ustaliliśmy kilka prostych rzeczy:
– wypożyczyliśmy auto, aby nie tracić czasu czekając na transport publiczny,
– pierwszego dnia podróży udaliśmy się na ogromne zakupy, aby zaopatrzyć się w niezbędne podczas całej podróży produkty i zapakowaliśmy wszystko do bagażnika,
– postanowiliśmy spać w namiocie, aby zaoszczędzić pieniądze, co ostatecznie stało się niemożliwe ze względu na niską temperaturę (około 2°C nad ranem). Tak czy inaczej, kilka nocy spędziliśmy w samochodzie, ponieważ hostele były zbyt oddalone od naszego zaplanowanego na kolejny dzień punktu startowego,
– kupiliśmy nowozelandzką kartę SIM z 3GB mobilnego internetu, aby nie tracić czasu na szukanie hotspotów (które tak czy inaczej istnieją tylko w dużych miastach),
– podzieliliśmy się na role. Kiedy jedno z nas prowadziło, pasażer był odpowiedzialny za naładowanie całej elektroniki (samochodowa ładowarka USB z kilkoma slotami jest niezbędna!) i zarezerwowanie wszystkiego, co potrzebne na kolejny dzień. Spędzaliśmy w aucie bardzo dużo czasu, więc musieliśmy go dobrze spożytkować.
– najbardziej banalne, ale jakże ważne i trudne do zrealizowania – postanowiliśmy spać krócej i wstawać wcześniej, aby zyskać 2 dodatkowe godziny każdego dnia.

Jak widzicie, dobry plan i logistyka to klucz do sukcesu. Oczywiście, nie jesteśmy w stanie wszystkiego kontrolować. Była jedna rzecz, której nie udało nam się zrealizować, ponieważ zepsuło nam się auto. Poza tym, wszystko udało się perfekcyjnie. Przejechaliśmy prawie 4500 kilometrów, zrobiliśmy wiele niesamowitych rzeczy i przezwyciężyliśmy nasze słabości. Bywaliśmy wycieńczeni, ale piękne widoki rekompensowały zmęczenie.

Czy jesteśmy nienormalni? Chyba nie, jesteśmy za to ogromnie zdeterminowani, jeśli gra toczy się o nasze marzenia 🙂

Jak zawsze postaraliśmy się zebrać wszystkie praktyczne informacje i podzielić się z Wami dokładnym planem naszej podróży. Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Wam w planowaniu własnego wyjazdu 🙂

FILM Z PODRÓŻY

KILOMETRY POKONANE RÓŻNYMI ŚRODKAMI TRANSPORTU PODCZAS CAŁEGO POBYTU W NOWEJ ZELANDII:

0
SAMOCHODEM
0
AUTOBUSEM
0
SAMOLOTEM
0
HELIKOPTEREM
0
PROMEM
0
KAJAKIEM
0
PIESZO

DZIEŃ 1 – AUCKLAND

nowa zelandia new zealand auckland couchsurfing

Wydatki:

  • Napoje – 2 x 3.5 NZD (18.5 zł)

  • 2 x Burger + frytki z batata – 2 x 12 NZD (63.5 zł)

  • Piwo – 3 x 10 NZD (79.5 zł)

  • nowozelandzka karta SIM z 3GB internetu – 49 NZD (130 zł)

Couchsurfing

Naszym gospodarzem był 18-letni Matthew, mieszkający ze swoim kolegą w chatce w ogrodzie swojej babci w Auckland.

Informacje praktyczne:

  • Dostęp do internetu na terenie Nowej Zelandii nie jest tak powszechny jak w Europie, dlatego warto zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM z pakietem danych. My wybraliśmy ofertę operatora Spark, w ramach której dostaliśmy 3 GB internetu, kilkaset darmowych minut i bezpłatny dostęp do Spotify. Dodatkowo, w większych miastach na każdym rogu znajdują się budki sieci Spark, w których można korzystać z darmowego Wi-Fi. Karta wystarczyła nam na cały wyjazd, a darmowe połączenia okazały się niezastąpione przy rezerwowaniu noclegów na ostatnią chwilę, czy podczas kontaktu z pomocą drogową. Kartę można kupić w salonie Spark tuż przy wyjściu z lotniska w Auckland (po lewej stronie)..

DZIEŃ 2 – HOBBITON MOVIE SET

nowa zelandia new zealand hobbiton movie set shire bag end
nowa zelandia new zealand hobbiton movie set shire
nowa zelandia new zealand hobbiton movie set shire bag end

Wydatki:

  • Wypożyczenie auta – 825 NZD (2186 zł)

  • Zakupy spożywcze – 104 NZD (276 zł)

  • Hobbiton Movie Set – 2 x 79 NZD (419 zł)

  • Kartusze gazowe – 2 x 11 NZD (58 zł)

Mangahuia Campsite

Noc spędzona w aucie na campingu przy parku narodowym Tongariro.

Informacje praktyczne:

  • W Auckland są dwa skupiska wypożyczalni samochodów: jedno na lotnisku, drugie w centrum- głównie wzdłuż ulicy Beach Road. Największą popularnością cieszy się Jucy, jednak ich oferta ubezpieczenia nie do końca nam odpowiadała. Dodatkowo, auta tej firmy są bardzo charakterystyczne: całe zielone i ordynarnie oklejone logo firmy, co wysyła do potencjalnych opryszków prostą wiadomość: „jesteśmy turystami, mamy w aucie dużo cennych rzeczy”. Są również znane na całym świecie wypożyczalnie, jak Hertz, czy Europcar, jednak ich oferty są mało atrakcyjne. Po długim reasearch’u zdecydowaliśmy się na dość małą firmę – Apex. Jak się okazało, na miejscu dostaliśmy ofertę o ~200 NZD (550 zł) niższą i z o wiele lepszym autem niż było to proponowane na stronie internetowej. Cały proces wypożyczenia potrwał około 10 minut. Potrzebne było międzynarodowe prawo jazdy, które jest niczym innym, jak kopią krajowego prawa jazdy przetłumaczoną na różne języki. Na Apex zdecydowaliśmy się również dlatego, że do wypożyczenia auta nie wymagano karty kredytowej, w przeciwieństwie do wielu innych firm. Wykupiliśmy pełne ubezpieczenie („full cover”) i miejsce na promie na wyspę południową.
  • Dzięki temu, że wykupiliśmy pełne ubezpieczenie wypożyczonego samochodu („full cover”), mogliśmy skorzystać z bezpłatnych usług mechanika i pomocy drogowej, która dotarła do nas na odludzie w środku nocy.
  • Fani Władcy Pierścieni będą zachwyceni możliwością zwiedzenia Hobbiton Movie Set, czyli malowniczej farmy znajdującej się w okolicy miasta Matamata, na której Peter Jackson ze swoją ekipą stworzyli filmowe Shire. Przewodnicy chętnie zdradzają różnorakie smaczki dotyczące filmów, można nawet wypić piwko w gospodzie „Pod Zielonym Smokiem”. Jedynym minusem wycieczki, jest mocno ograniczony czas przebywania na planie.
  • Samolotem nie można przewozić kartuszy gazowych, dlatego osoby chcące gotować sobie samodzielnie będą zmuszone zaopatrzyć się w butle już na miejscu. Wszelaki sprzęt outdoor’owy można kupić w centrum Auckland na głównej ulicy – Queen Street.
  • Zakupy spożywcze robiliśmy w supermarkecie Countdown. Za wydanie określonej kwoty – w naszym przypadku było to chyba 40 NZD (~110 zł) – dostaje się zniżkę na paliwo na stacji Z Station.

DZIEŃ 3 – HUKA FALLS

nowa zelandia new zealand huka falls
nowa zelandia new zealand huka falls

Wydatki:

  • Paliwo – 63 NZD (167 zł)

  • Lake Taupo TOP 10 Holiday Resort – 2 x 22 NZD (116.5)

  • Burger King – 2 x kanapka + frozen coke – 5 NZD (13 zł)

Lake Taupo TOP 10 Holiday Resort

Noc spędzona w namiocie na polu namiotowym w Taupo.

Informacje praktyczne:

  • Huka Falls to podobno najczęściej odwiedzana atrakcja przyrodnicza w Nowej Zelandii. Lazurowy wodospad robi wrażenie, jednak z pewnością jest to jedna ze słabszych rzeczy, jakie widzieliśmy podczas wyjazdu. Będąc na terenie parku można się przejść jednym z krótkich szlaków wytyczonych na jego terenie.

DZIEŃ 4 – TONGARIRO ALPINE CROSSING

nowa zelandia new zealand tongariro alpine crossing kanion
nowa zelandia new zealand tongariro alpine crossing emerald lakes
nowa zelandia new zealand tongariro alpine crossing

Wydatki:

  • Bus odwożący na parking po przejściu Tongariro Alpine Crossing – 2 x 30 NZD (159 zł)

  • Base Wellington – 2 x 30 NZD (159 zł)

  • Subway zestaw – 11 NZD (29 zł)

  • McDonald’s 2 x zestaw – 2 x 10 NZD (53 zł)

Base Wellington

Noc spędzona w pokoju 6-osobowym w hostelu w Wellington.

Informacje praktyczne:

  • Oznaczenia tras trekkingowych w Nowej Zelandii i szacowany czas ich przejścia są bardzo dokładne i uwzględniają dość żwawe tempo. Nie należy z góry zakładać, że przejście trasy zajmie nam 2 razy krócej.
  • Istnieje wiele tras trekkingowych w Parku Narodowym Tongariro (możecie je znaleźć tutaj). Dwie najbardziej popularne to: Tongariro Alpine Crossing (1 dzień) i Tongariro Northern Circuit (3-4 dni).
  • Początek i koniec trasy Tongariro Alpine Crossing są od siebie oddalone o 25 kilometrów. Należy wcześniej zarezerwować miejsce w busie, którym dostaniemy się do pozostawionego na starcie auta. Spóźniając się na określoną godzinę będziemy musieli dotrzeć do parkingu pieszo lub złapać stopa. Żaden inny transport nie kursuje na tej trasie.
  • Istnieje możliwość wejścia na Mount Ngauruhoe, czyli Mount Doom znane z Władcy Pierścieni. Na wspinaczkę trzeba przeznaczyć dodatkowe 3 godziny.
  • Wybierając się na trasę Tongariro Alpine Crossing załóżcie buty za kostkę. Odcinek z Red Crater do Emerald Lakes prowadzi stromym niestabilnym zboczem. Widzieliśmy osoby w nieodpowiednim obuwiu, które nie były w stanie poradzić sobie z zejściem.

DZIEŃ 5 – WELLINGTON

nowa zelandia new zealand wellington gora mount victoria
nowa zelandia new zealand wellington gora mount victoria

Wydatki:

  • Paliwo – 67 NZD (175.5 zł)

  • Hat Trick Lodge – 2 x 32 NZD (169.5 zł)

  • Kawa – 2 x 4.5 NZD (24 zł)

Hat Trick Lodge

Noc spędzona w pokoju 2-osobowym w hostelu w Motueka.

Informacje praktyczne:

  • Będąc w Wellington warto wybrać się na wzgórze Mount Victoria, z którego roztacza się piękna panorama miasta.
  • Istnieją dwa sposoby podróżowania między wyspami Nowej Zelandii: samochód i prom. Miejsce na promie należy zarezerwować z wyprzedzeniem. Nasz bilet na prom Interislander zarezerwowaliśmy podczas wypożyczania samochodu. Prom jest bardzo komfortowy, a cała podróż trwa 3.5 godziny. Podróżując autem musimy uiścić opłatę za pojazd i każdego pasażera z osobna. Osoby podróżujące autostopem nie mogą zatem liczyć na darmową przeprawę.
  • Droga z Picton do Nelson (północnym wybrzeżem południowej wyspy) jest niesamowicie kręta i niebezpieczna. Warto nadłożyć kilometrów i jechać przez Spring Creek, gdyż czasowo wyjdzie tak samo, a na pewno będzie bezpieczniej i bardziej komfortowo.
  • W Hat Trick Lodge nie można korzystać z pryszniców po godzinie 22.

DZIEŃ 6 – ABEL TASMAN

nowa zelandia abel tasman kajak
nowa zelandia abel tasman kajak
nowa zelandia abel tasman kajaki

Wydatki:

  • Alfresco Eatery and Historic Villas – 2 x 40 NZD (212 zł)

  • Zakupy spożywcze – 50 NZD (132.5 zł)

  • KFC – 2 x 7 NZD (37 zł)

  • kajaki w Abel Tasman – 2 x 65 NZD (344.5)

Alfresco Eatery and Historic Villas

Noc spędzona w pokoju 2-osobowym w domu w Reefton.

Informacje praktyczne:

  • Przeglądając oferty wycieczek kajakowych w Abel Tasman kierowaliśmy się wyłącznie możliwością wypożyczenia kajaków i zwiedzeniem parku narodowego na własną rękę. Wybór padł na Marahau Sea Kayaks i ich ofertę Freedom Islands, w ramach której mogliśmy opłynąć 2 wyspy: Adele i Fisherman’s Islands. Na brzegach wysp można było spotkać wylegujące się foki, które ochoczo podpływały do kajaka. Osoby, które nigdy nie pływały kajakiem po akwenie morskim powinny szczególnie uważać przy północnym wyprzeżu Adele Island, gdyż pojawia się tam silny prąd i mocny wiatr. Ponadto należy przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na powrót, gdyż na wodzie nie jesteśmy w stanie poprawnie ocenić odległości i miejsca wydające się być w zasięgu kilkuset metrów, tak naprawdę znajduję się kilka kilometrów dalej.
  • Alfresco Eatery and Historic Villas było jednym z lepszych miejsc, w których spaliśmy. Wynajęty pokój znajdował się w pustym domu jednorodzinnym, w którym aktualnie byliśmy jedynymi gośćmi. Rano dostaliśmy od gospodyni świeże mleko 🙂

DZIEŃ 7 – PANCAKE ROCKS

nowa zelandia new zealand punakaiki pancake rock skaly nalesnikowe
nowa zelandia new zealand punakaiki pancake rock skaly nalesnikowe
nowa zelandia new zealand punakaiki pancake rock skaly nalesnikowe coast road

Wydatki:

  • Paliwo – 73 NZD (193.5 zł)

  • Ivory Towers Backpackers Lodge – 2 x 35 NZD (185.5 zł)

  • Kawa 3 NZD (8 zł)

Ivory Towers Backpackers Lodge

Noc spędzona w pokoju 6-osobowym w hostelu w Fox Glacier.

Informacje praktyczne:

  • Sandfly – każdy, kto był w Nowej Zelandii choć raz zapewne wzdrygnie się na to słowo. Sandflies to muszki, których ugryzienia uprzykrzają życie wszystkim turystom, czyli osobom, które nie są uodpornione na ich działanie. Szczególnie złą sławą okryte jest zachodnie wybrzeże południowej wyspy. To właśnie tam, jadąc wzdłuż malowniczej Great Coast Road, postanowiliśmy zatrzymać się, aby obejrzeć zachód słońca i ugotować kolację. Po tym postoju, nasze kostki były w opłakanym stanie. U Marka wystąpiła bardzo silna reakcja alergiczna – pojawiła się ogromna opuchlizna i ból. Niestety, pogryzieniom nie da się zapobiegać. Nawet środki odstraszające owady z dodatkiem silnego związku chemicznego DEET nie działają na te paskudy. Pocieszające jest to, że tylko pierwszy raz jest taki straszny

DZIEŃ 8 – FOX GLACIER

nowa zelandia new zealand fox glacier helikopter heli ice climbing
nowa zelandia new zealand lodowiec fox glacier szerpa
nowa zelandia new zealand lodowiec fox glacier

Wydatki:

  • Makarora Tourist Centre – 2 x 35 (185.5 zł)

  • Burger – 2 x 10 NZD (53 zł)

  • Piwo – 7 NZD (18.5 zł)

  • Heli Ice Climbing – 2 x 499 NZD (2645 zł)

  • Voucher na internet 50MB – 5 NZD (13 zł)

Makarora Tourist Centre

Noc spędzona w domku 2-osobowym na campingu w Makarora.

Informacje praktyczne:

  • Dwa najbardziej popularne lodowce w Nowej Zelandii to Fox Glacier i Franz Josef Glacier. Długo zastanawialiśmy się który z nich odwiedzić, jednak bazując na opiniach zdecydowaliśmy się na Fox Glacier. Szukając bardziej ekstremalnej wycieczki niż standardowe trekkingi z przewodnikiem, zdecydowaliśmy się na: Fox it Up: Heli Ice Climbing Adventure. Było to istne combo, w które wliczały się 2 przeloty helikopterem i wspinaczka lodowcowa. Wyprawa wymagała wysokiej sprawności fizycznej. Zostaliśmy wyposażeni w raki, czekany, kaski, buty umożliwiające założenie raków, uprzęże i plecaki, które mogły pomieścić cały sprzęt. Grupa liczyła tylko 4 osoby + przewodnik (nepalski szerpa – Passang), gdyż tylko tyle osób mogło się zmieścić do helikoptera. Na samym lodowcu uczyliśmy się, jak chodzić w rakach (na początku schodzenie nawet z małych górek jest przerażające!), później poznaliśmy tajniki lodowej wspinaczki, aby po chwili wdrapywać się na kilkunastometrowe ściany. Mieliśmy też okazję zejść do szczeliny lodowej. Wszystko trwało około 9 godzin i było warte każdego dolara. Była to jedna z najlepszych rzeczy, jakich doświadczyliśmy w swoim życiu!
  • W Makarora nie ma zasięgu sieci telefonicznej. Chcąc skontaktować się z bliskimi w Polsce byliśmy zmuszeni wykupić najdroższy pakiet internetowy w swoim życiu – 50MB za 5 NZD.

DZIEŃ 9 – ISTHMUS PEAK

nowa zelandia new zealand droga do isthmus peak
nowa zelandia new zealand isthmus peak
nowa zelandia new zealand isthmus peak

Wydatki:

  • Paliwo – 30 NZD (79.5 zł)

  • Hippo Lodge Backpackers – 2 x 30 NZD

  • Fergburger – 2 x 14 NZD (74 zł)

  • Kawa – 2 x 4.25 NZD (22.5 zł)

Hippo Lodge Backpackers

Noc spędzona w pokoju 8-osobowym w hostelu w Queenstown.

Informacje praktyczne:

  • Isthmus Peak to szczyt, który pod względem popularności przegrywa z kretesem z Roys Peak. To właśnie na Roys Peak wybiera się 80% turystów głównie dlatego, że znajduje się on znacznie bliżej Wanaka. Osoby, które miały okazję wejść na każdą z tych gór stwierdzały jednak, że to z Isthmus Peak roztacza się piękniejszy widok, wybór był zatem prosty. Droga na szczyt przebiega przez prywatną posiadłość i tereny łowieckie, dlatego też nie powinno zbaczać się z wyznaczonej ścieżki. Ciekawostką jest fakt, że na szlaku pojawia się kilka płotów, do których dorobiono specjalne elementy ułatwiające pokonanie przeszkody. Widoki (nie tylko te roztaczające się ze szczytu) zapierają dech w piersiach. Szlak nie jest oblegany przez turystów (przez cały dzień spotkaliśmy raptem 5 osób), więc jest to świetna alternatywa dla popularnego Roys Peak.
  • Wszyscy odwiedzający Queenstown powinni spróbować kultowych burgerów Fergburger. Burgery są przepyszne i relatywnie tanie, jak na nowozelandzkie warunki, dlatego niemal o każdej porze dnia, trzeba wystać przynajmniej 20 minut w kolejce. Podczas zamawiania hamburgera otrzymujemy numerek i szacowaną godzinę odbioru. Czekając na swoją kanapkę, możemy spokojnie pokręcić się po mieście, gdyż pracownicy innych sklepów chętnie sprawdzą w internecie status naszego zamówienia.

DZIEŃ 10 – QUEENSTOWN

nowa zelandia new zealand aj hackett nevis bungy
nowa zelandia new zealand aj hackett nevis bungy
nowa zelandia new zealand aj hackett nevis swing

Wydatki:

  • Upper Eglinton Campsite – 2 x 6 NZD (32 zł)

  • Fergburger – 2 x 14 NZD (74 zł)

  • Kawa – 4 NZD (10.5 zł)

  • Nevis Bungy + Swing – 375 NZD (994 zł)

  • Nevis Swing – 175 NZD (464 zł)

  • Film z bungy – 45 NZD (119 zł)

  • Koszulka – 35 NZD (93 zł)

  • Kieliszek – 5.5 NZD (14.5 zł)

Upper Eglinton Campsite

Noc spędzona w samochodzie na polu namiotowym w parku narodowym Fiordland.

Informacje praktyczne:

  • Nevis Bungy to najwyższe bungy w Nowej Zelandii. Platforma zawieszona jest 134 metry nad rzeką Nevis a spadek swobodny trwa 8.5 sekundy. W cenę skoku wliczony jest przejazd autokarem z Queenstown i koszulka. Jeśli chcecie zabrać ze sobą na platformę osobę towarzyszącą, będzie musiała ona zapłacić 50 NZD (~140 zł)!!!! Dużo lepsze rozwiązanie dla osoby towarzyszącej znajduje się punkcie kolejnym.
  • Nevis Swing to świetne rozwiązanie dla osób, które chciałyby zasmakować adrenaliny, ale nie są w stanie zdecydować się na bungy. Nevis Swing to największe na świecie wahadło – 160 metrów nad rzeką Nevis. Skok można oddać w różnych konfiguracjach: przodem, tyłem, w tandemie itp. W cenę skoku wliczony jest przejazd autokarem z Queenstown i czapka. Osoba, która wykupi skok na Nevis Swing może bezpłatnie towarzyszyć osobie skaczącej na bungy.
  • Droga do Milford Sound usiana jest oposami (possumami), które biegnąc do światła rzucają się wprost pod koła samochodu. Za pierwszym razem można się nieźle wystraszyć! Mniej więcej co 5 kilometrów można zauważyć rozjechane futerka 🙂

DZIEŃ 11 – MILFORD SOUND

nowa zelandia new zealand milford sound kajaki mitre peak
nowa zelandia new zealand milford sound kajaki
nowa zelandia new zealand milford sound kajaki

Wydatki:

  • Paliwo – 69 NZD (183 zł)

  • Pinewood Lodge – 2 x 35 NZD (185.5 zł)

  • Kawa – 3 NZD (8 zł)

  • Kajaki w Milford Sound – 2 x 145 NZD (768.5 zł)

Pinewood Lodge

Noc spędzona w pokoju 2-osobowym w domku w Queenstown.

Informacje praktyczne:

  • Wybierając ofertę kajaków w Milford Sound (jak i innych atrakcji) warto skorzystać z Bookme i dopasować się do najlepszych cenowo terminów, dodatkowo analizując pogodę w danym dniu. Pogoda w okolicach Milford Sound jest kapryśna i według statystyk przez 184 dni w roku pada tam deszcz.
  • Zdecydowaliśmy się na ofertę firmy Go Orange KayaksMilford Must Do. Naszym zdaniem cena, którą zapłaciliśmy była zbyt wygórowana – głównie dlatego, że w Milford Sound nie istnieje coś takiego, jak „Freedom Kayaking” (wycieczka bez przewodnika). Trzeba wykupić zorganizowaną wycieczkę z przewodnikiem, jako że obowiązuje tam ruch morski, a przepływające statki, wytwarzają spore fale. Do ceny wycieczki należy doliczyć koszt paliwa i czas potrzebny na dojechanie do jednego z najbardziej odległych zakątków Nowej Zelandii.

DZIEŃ 12 – QUEENSTOWN

nowa zelandia new zealand queenstown flyboard
nowa zelandia new zealand queenstown flyboard
nowa zelandia new zealand queenstown flyboard

Wydatki:

  • Paliwo – 86 NZD (228 zł)

  • Sylvan Campsite – 2 x 6 NZD (32 zł)

  • Fergburger – 2 x 14 NZD (74 zł)

  • Kawa – 3 x 4.5 NZD (36 zł)

  • Piwo – 4 NZD (10.5 zł)

  • Flyboard – 169 NZD (448 zł)

  • Film Flyboard – 40 NZD (106 zł)

  • Koszulka – 40 NZD (106 zł)

  • Pamiątki – 74 NZD (196 zł)

Sylvan Campsite

Noc spędzona w samochodzie na polu namiotowym w parku narodowym Mount Aspiring.

Informacje praktyczne:

  • Z Bookme udało nam się skorzystać rezerwując lot na Flyboard. Uwaga: po lataniu nie ma możliwości wzięcia prysznica. „Biuro” to stoliczek na brzegu z rozstawionym namiotem, w którym można się przebrać.

DZIEŃ 13 – ROUTEBURN TRACK

nowa zelandia new zealand routeburn track trekking
nowa zelandia new zealand routeburn track trekking
nowa zelandia new zealand bieg routeburn classic

Wydatki:

  • Flying Kiwi Backpackers – 2 x 28 NZD (148.5 zł)

  • Burritos – 2 x 12.2 NZD (65 zł)

  • Zakupy spożywcze – 45 NZD (119 zł)

Flying Kiwi Backpackers

Noc spędzona w pokoju 8-osobowym w hostelu w Wanaka.

Informacje praktyczne:

  • Routeburn Track to szlak zaliczany do tzw. „Great Walks”, czyli najlepszych szlaków trekkingowych Nowej Zelandii. Pokonanie 32-kilometrowej trasy zajmuje od 2 do 4 dni. Trasę można pokonać na dwa sposoby: zaczynając z Routeburn Shelter w okolicach Glenorchy lub z The Divide przy Milford Road. Wybierając się w pieszą wędrówkę należy pamiętać, że ewentualny powrót wiąże się z pokonaniem 300 kilometrów samochodem lub autobusem (droga okrąża góry).
  • Fani biegania mogą wziąć udział w kwietniowym biegu Routeburn Classic rozgrywanym na szlaku Routeburn Track na dystansie 32 kilometrów.

DZIEŃ 14 – WANAKA

nowa zelandia new zealand skydive wanaka skok ze spadochronem
nowa zelandia new zealand wanaka skok ze spadochronem
nowa zelandia new zealand skydive wanaka skok ze spadochronem

Wydatki:

  • Paliwo – 54 NZD (143 zł)

  • Mt Cook Lodge & Motels – 2 x 37 NZD (196 zł)

  • Kawa – 2 x 5 NZD (26.5 zł)

  • Skok ze spadochronem – 339 NZD (898 zł)

  • Film ze skoku ze spadochronem – 149 NZD (395 zł)

Mt Cook Lodge & Motels

Noc spędzona w pokoju 4-osobowym w hostelu w Mount Cook Village.

Informacje praktyczne:

  • Skydive Wanaka jest jedyną firmą oferującą skoki spadochronowe w Wanaka. Skok w tandemie można odbyć z dwóch wysokości: 12000 lub 15000 stóp. Cena różni się w zależności od wybranej wysokości, rodzaju filmu: kręconego przez osobę, z którą skaczemy bądź oddzielnego skoczka (nie można zabrać swojej kamerki ze względów bezpieczeństwa) itd.
  • Podobno większość osób rezerwujących nocleg w Mt Cook Lodge & Motels przez pomyłkę trafia do Aoraki Mount Cook Alpine Lodge. Warto zwrócić na to uwagę dojeżdżając na miejsce po ciemku.

DZIEŃ 15 – MOUNT COOK NATIONAL PARK

nowa zelandia new zealand mt cook hooker valley
nowa zelandia new zealand mt cook hooker valley
nowa zelandia new zealand mt cook hooker valley jezioro

Wydatki:

  • Paliwo – 55 NZD (146 zł)

  • Jailhouse Accommodation – 2 x 37 NZD (196 zł)

  • Kawa – 2 x 2.5 NZD (13 zł)

Jailhouse Accommodation

Noc spędzona w pokoju 10-osobowym w hostelu w Christchurch.
Stare więzienie zaaranżowane na hostel.

Informacje praktyczne:

  • Istnieje wiele możliwości spędzenia czasu w Parku Narodowym Aoraki/Mount Cook. Mając niewiele czasu warto wybrać Hooker Valley Track. To 5-kilometrowy szlak prowadzący do jeziora lodowcowego, z którego brzegu roztacza się piękny widok na najwyższą górę Nowej Zelandii – Mt Cook.
  • Będąc w Christchurch warto zatrzymać się w Jailhouse Accomodation, czyli starym więzieniu przearanżowanym na hostel. Co prawda warunki nie są najlepsze, jednak cała otoczka robi wrażenie.

DZIEŃ 16 – CHRISTCHURCH

Wydatki:

  • Wypożyczenie auta – 100 NZD (265 zł)

  • Opłata za autostradę – 2 x 2.3 NZD (12 zł)

  • Whangarei Falls Holiday Park – 2 x 30 NZD (159 zł)

  • Zakupy spożywcze – 57 NZD (151 zł)

  • Kawa – 2 x 5 NZD (26.5 zł)

Whangarei Falls Holiday Park

Noc spędzona w pokoju 2-osobowym w domku w Whangarei.

Informacje praktyczne:

  • Wracając na północną Wyspę zdecydowaliśmy się po raz kolejny wypożyczyć samochód korzystając z usług tej samej firmy – Apex. Z powodu wcześniej wspomnianej awarii pilota otrzymaliśmy zniżkę w wysokości 50 NZD.
  • Podróżując samochodem na północ od Auckland należy pamiętać o tzw. toll roads, czyli płatnych odcinkach autostrady. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest wcześniejsze opłacenie przejazdu na stronie internetowej (stacjonarne bramki nie istnieją).

DZIEŃ 17 – POOR KNIGHTS

nowa zelandia new zealand droga do poor knights
nowa zelandia new zealand poor knights nurkowanie scuba diving
nowa zelandia new zealand poor knights nurkowanie scuba diving

Wydatki:

  • Paliwo – 64 NZD (169.5 zł)

  • Crash Palace Backpackers – 2 x 25 NZD (132.5 zł)

  • Kawa – 3 x 3 NZD (24 zł)

  • Nurkowanie w Poor Knights – 299 NZD (792 zł)

  • Snorkeling w Poor Knights – 169 NZD (448 zł)

  • Okulary przeciwsłoneczne – 20 NZD (53 zł)

Crash Palace Backpackers

Noc spędzona w pokoju 4-osobowym w hostelu w Rotorua.

Informacje praktyczne:

  • Wyspy Poor Knights zaliczane są do 10 najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Jedną z najbardziej popularnych firm, z jakimi można wybrać się na nurkowanie w tym miejscu jest Dive! Tutukaka.

DZIEŃ 18 – ROTORUA

nowa zelandia new zealand rotorua rafting kaituna river kaituna cascades
nowa zelandia new zealand rotorua rafting kaituna river kaituna cascades
nowa zelandia new zealand rotorua rafting kaituna river kaituna cascades

Wydatki:

  • Crash Palace Backpackers – 2 x 25 NZD (132.5 zł)

  • Obiad + piwo + deser w restauracji – 2 x 42 NZD (222.5 zł)

  • Zakupy spożywcze – 14.5 NZD (38.5 zł)

  • Rafting na Kaituna River – 2 x 49 NZD (260 zł)

  • Zdjęca z raftingu – 40 NZD (106 zł)

Crash Palace Backpackers

Druga noc w tym samym hostelu.

Informacje praktyczne:

  • Będąc w okolicy Rotorua nie możecie przegapić raftingu na rzece Kaituna. Znajduje się tam najwyższy (7-metrowy) komercyjnie raftowalny wodospad na świecie – Tutea Falls. Podczas naszego pierwszego (4-dniowego) pobytu w Nowej Zelandii w 2013 roku skorzystaliśmy z oferty River Rats. Wtedy też wypadliśmy z pontonu na wspomnianym wcześniej wodospadzie. Tym razem zdecydowaliśmy się na tańsze Kaituna Cascades, który w niczym nie odbiegało od droższej firmy, a co więcej, utrzymaliśmy się w pontonie 🙂

DZIEŃ 19 – ROTORUA

nowa zelandia new zealand rotorua marathon 2016
nowa zelandia new zealand rotorua marathon 2016 meta
nowa zelandia new zealand rotorua marathon 2016 medal

Wydatki:

  • Crash Palace Backpackers – 2 x 25 NZD (132.5 zł)

  • Obiad + piwo w restauracji – 2 x 34 NZD (180 zł)

  • Pamiątki – 20 NZD (53 zł)

Crash Palace Backpackers

Trzecia noc w tym samym hostelu.

Informacje praktyczne:

  • Wiosną w Rotorua rozgrywany jest Rotorua Marathon. Każdy entuzjasta biegania znajdzie coś dla siebie, gdyż biegi rozgrywane są na różnych dystansach. Marek zdecydował się na królewski dystans – maraton, a Asia na półmaraton. Musimy przyznać, że były to dość wymagające biegi. Pomimo monotonii trasy, atmosfera i życzliwość wśród uczestników rekompensowały zmęczenie. Marka nogi zaliczyły nawet wystąpienie w oficjalnym filmie z imprezy, który możecie znaleźć tutaj (02:02) 🙂
  • Od naszej poprzedniej wizyty w Rotorua w 2013 ciągle wspominaliśmy o mango chicken, czyli jednym z najlepszych dań, jakie kiedykolwiek jedliśmy. Wizytę w restauracji Indian Star zostawiliśmy więc sobie na deser, czyli po maratonie. Będąc w Rotorua, koniecznie musicie tam zajrzeć!

DZIEŃ 20 – AUCKLAND

nowa zelandia new zealand waiotapu thermal wonderland
nowa zelandia new zealand waiotapu thermal wonderland
nowa zelandia new zealand waiotapu thermal wonderland devils bath

Wydatki:

  • Paliwo – 25 NZD (66 zł)

  • Kawa – 4.5 NZD (12 zł)

  • Waiotapu Thermal Wonderland – 2 x 32.5 NZD (172 zł)

  • Breloczek – 8.5 NZD (22.5 zł)

  • Mydełka z błota – 2 x 5 NZD (26.5 zł)

  • Pocztówki + znaczki – 57 NZD (151 zł)

Samolot

Noc spędzona w samolocie z Auckland do Pekinu.

Informacje praktyczne:

  • Waiotapu Thermal Wonderland to geotermalna kraina, która urzeka kolorami, ale za to nie grzeszy zapachami 🙂 Najlepiej udać się tam jak najwcześniej, aby uniknąć tłumów. Niestety, na teren parku nie można wnosić dronów.

PROCENTOWY PODZIAŁ WYDATKÓW PODCZAS CAŁEGO POBYTU:

TRANSPORT 23%
1679.6 NZD (4451 PLN)
na dwie osoby

NOCLEG 13%
956 NZD (2533 PLN)
na dwie osoby

JEDZENIE 11%
752.4 NZD (1994 PLN)
na dwie osoby

ATRAKCJE 54%
3885 NZD (10295 PLN)
na dwie osoby

9637 PLN NA OSOBĘ
+ koszty przelotu

ODWIEDZONE MIEJSCA:

0 0 votes
Article Rating